úterý 11. listopadu 2014

Jak se vyznat v barvách na vlasy

Zdravím všechny,

zrovna nedávno jsem tápala v drogerii a vybírala jsem si barvu. Trošku mě totiž zmátlo číselné označení některých barev. Tak jsem vše prostudovala, konzultovala s kadeřnicí a protože se mě občas na barvy ptáte, chci se s Vámi o své poznatky podělit :). V praxi Vám to ukážu na barvách L'Oréal Prodigy.

Číselné označení barev z drogerie bývá nejčastěji ve tvaru X.YZ, XYZ nebo X-YZ.

1. Barevné stupně (X)
První číslo (X), značí, jak je daná barva tmavá či světlá, tedy její stupeň. Profesionální barvy a většina drogérkových barev to má takto:
Od 1 (nejtmavší) do 9 nebo 10 (nejsvětlejší). Kde:
1 - černá
2 - velmi tmavá hnědá
3 - tmavá hnědá
4 - hnědá
5 - světle hnědá
6 - tmavá blond
7 - blond
8 - světlá blond
9 - velmi světlá blond
10 - bílá blond 
 Setkáme se i s barvami označenými 11, 12 a více (zde se většinou jednalo o zesvětlovače)

heureka.cz

Tady máme obyčejnou barvu číslo 5.0, což je světle hnědá. Jedná se o obyčejný odstín, který je bez přidání módního odstínu nebo odlesků. Prostě obyčejná světle hnědá barva, která se Vám nebude moc vymývat.


2. Hlavní odstín (Y)
Druhé číslo (Y) nám říká, o jaký hlavní odstín (někdy označován jako módní) a hodně souvisí s tím, zda je barva teplá či studená, řazení odpovídá stupnici od 1 (studená) - 7 (teplá):
1 - popelavá
2 - fialová
3 - zlatá
4 - měděná
5 - mahagonová
6 - červená
7 - béžová
Pokud je zde 0 jedná se o základní barevný stupeň. Tedy jen tmavě, středně nebo světle blond, hnědá a černá .
heureka.cz
Barva 5.30 by měla podle číselného označení znamenat Světle hnědou zlatou barvu. Na krabičce můžete vidět, že opravdu odpovídá označení. Jedná se o teplou hnědou barvu, která je nazlátlá. Tento odstín se bude vymývat už víc, protože se nejedná jen o základní barvu. Z vlastní zkušenosti vím, že zlatý odstín se postupně vytrácí a zbyde jen světle hnědá barva.

3. Odlesk (Z)
Třetí číslo (Z) zase říká, jaký bude barva házet odlesk (zase souvisí spíše s teplotou barvy než s konečným výsledkem)
1 - zelená
2 - fialovo-modrá
3 - žlutá
4 - červeno-žlutá
5 - fialovo-červená
6 - červená
7 - zeleno-žlutá
Pokud je zde 0, nebude mít barva žádné odlesky, které by Vás mohly překvapit. Jako mně jednou moje hnědá barva, která měla na sluníčku zrzavý odlesk.
(Nebojte se, v případě výskytu 1 na prvním místě, barva nebude zelená, bude házet jen studenější odlesky)

heureka.cz
Tady v případě čokoládové barvy 5.35 opět vidíme, že se jedná o zlatohnědou teplou barvu s fialovo-červenými  (mahagonovými odlesky).


Ty barvy, které nemají žádné odlesky ani žádný módní odstín (tzn. 1.00, 2.00, 3.00 atd.) Vám ale zůstanou déle syté, protože módní odstíny a odlesky se z vlasů rychleji vymývají. Všimněte si, jak rychle se vymývají třeba červené nebo zrzavé barvy.

Opatrně na barvy zesvětlující (můžou být i hnědé), ty vlasy zároveň barví i zesvětlují. Na krabičce je vždy uvedeno, o kolik odstínů daná barva zesvětluje. Většinou bývají označené nápisy Zesvětlující, Lightener, Zesvětlovač apod.

Doufám, že jsem článek napsala srozumitelně. A třeba někomu pomůže se v barvách lépe vyznat.

Jaké barvy a odstíny používáte Vy? Překvapila Vás někdy nějaká barva? Podle čeho vybíráte barvy?

5 komentářů:

 1. Pěkný článek :)

  OdpovědětVymazat
 2. Veľmi dobrý článok, takéto vysvetlenie som skutočne potrebovala, vyznať sa v tých číselných označeniach bolo pre mňa doposiaľ dosť ťažké. A konečne som pochopila, prečo sa niektoré farby teda väčšina farieb tak rýchlo z vlasov vymyje a ostane len tá pôvodná napr. hnedá. Ja používam už istý čas výlučne Palette šampón hnedý a vymýva sa mi minimálne, takmer nijako, zo žiadnou farbou som taký efekt ako s týmto šampónom nedosiahla. Ale Blond šampón mi nepomohol v čase ked som mala blond vlasy, nechytil mi, neviem prečo.
  Bianka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :). O tom blond šamponu si myslím, že přebarví jen opravdu hodně světlé vlasy a já bych ho zvolila spíš na oživení barvy než na barvení, protože ta blond fakt musí být opravdu agresivnější než hnědá.

   Vymazat
 3. I am really happy to read this blog post, you have many information put it on this article, am really suggest to my all dear friend to visit this blog post and collect this useful and valuable information.
  mcafee.com/activate | mcafee.com/activate |office.com/setup | norton.com/setup | norton.com/setup | norton.com/setup

  OdpovědětVymazat

Děkuji Vám za komentáře :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...