úterý 11. listopadu 2014

Jak se vyznat v barvách na vlasy

Zdravím všechny,

zrovna nedávno jsem tápala v drogerii a vybírala jsem si barvu. Trošku mě totiž zmátlo číselné označení některých barev. Tak jsem vše prostudovala, konzultovala s kadeřnicí a protože se mě občas na barvy ptáte, chci se s Vámi o své poznatky podělit :). V praxi Vám to ukážu na barvách L'Oréal Prodigy.

Číselné označení barev z drogerie bývá nejčastěji ve tvaru X.YZ, XYZ nebo X-YZ.

1. Barevné stupně (X)
První číslo (X), značí, jak je daná barva tmavá či světlá, tedy její stupeň. Profesionální barvy a většina drogérkových barev to má takto:
Od 1 (nejtmavší) do 9 nebo 10 (nejsvětlejší). Kde:
1 - černá
2 - velmi tmavá hnědá
3 - tmavá hnědá
4 - hnědá
5 - světle hnědá
6 - tmavá blond
7 - blond
8 - světlá blond
9 - velmi světlá blond
10 - bílá blond 
 Setkáme se i s barvami označenými 11, 12 a více (zde se většinou jednalo o zesvětlovače)

heureka.cz

Tady máme obyčejnou barvu číslo 5.0, což je světle hnědá. Jedná se o obyčejný odstín, který je bez přidání módního odstínu nebo odlesků. Prostě obyčejná světle hnědá barva, která se Vám nebude moc vymývat.


2. Hlavní odstín (Y)
Druhé číslo (Y) nám říká, o jaký hlavní odstín (někdy označován jako módní) a hodně souvisí s tím, zda je barva teplá či studená, řazení odpovídá stupnici od 1 (studená) - 7 (teplá):
1 - popelavá
2 - fialová
3 - zlatá
4 - měděná
5 - mahagonová
6 - červená
7 - béžová
Pokud je zde 0 jedná se o základní barevný stupeň. Tedy jen tmavě, středně nebo světle blond, hnědá a černá .
heureka.cz
Barva 5.30 by měla podle číselného označení znamenat Světle hnědou zlatou barvu. Na krabičce můžete vidět, že opravdu odpovídá označení. Jedná se o teplou hnědou barvu, která je nazlátlá. Tento odstín se bude vymývat už víc, protože se nejedná jen o základní barvu. Z vlastní zkušenosti vím, že zlatý odstín se postupně vytrácí a zbyde jen světle hnědá barva.

3. Odlesk (Z)
Třetí číslo (Z) zase říká, jaký bude barva házet odlesk (zase souvisí spíše s teplotou barvy než s konečným výsledkem)
1 - zelená
2 - fialovo-modrá
3 - žlutá
4 - červeno-žlutá
5 - fialovo-červená
6 - červená
7 - zeleno-žlutá
Pokud je zde 0, nebude mít barva žádné odlesky, které by Vás mohly překvapit. Jako mně jednou moje hnědá barva, která měla na sluníčku zrzavý odlesk.
(Nebojte se, v případě výskytu 1 na prvním místě, barva nebude zelená, bude házet jen studenější odlesky)

heureka.cz
Tady v případě čokoládové barvy 5.35 opět vidíme, že se jedná o zlatohnědou teplou barvu s fialovo-červenými  (mahagonovými odlesky).


Ty barvy, které nemají žádné odlesky ani žádný módní odstín (tzn. 1.00, 2.00, 3.00 atd.) Vám ale zůstanou déle syté, protože módní odstíny a odlesky se z vlasů rychleji vymývají. Všimněte si, jak rychle se vymývají třeba červené nebo zrzavé barvy.

Opatrně na barvy zesvětlující (můžou být i hnědé), ty vlasy zároveň barví i zesvětlují. Na krabičce je vždy uvedeno, o kolik odstínů daná barva zesvětluje. Většinou bývají označené nápisy Zesvětlující, Lightener, Zesvětlovač apod.

Doufám, že jsem článek napsala srozumitelně. A třeba někomu pomůže se v barvách lépe vyznat.

Jaké barvy a odstíny používáte Vy? Překvapila Vás někdy nějaká barva? Podle čeho vybíráte barvy?

4 komentáře:

 1. Pěkný článek :)

  OdpovědětVymazat
 2. Veľmi dobrý článok, takéto vysvetlenie som skutočne potrebovala, vyznať sa v tých číselných označeniach bolo pre mňa doposiaľ dosť ťažké. A konečne som pochopila, prečo sa niektoré farby teda väčšina farieb tak rýchlo z vlasov vymyje a ostane len tá pôvodná napr. hnedá. Ja používam už istý čas výlučne Palette šampón hnedý a vymýva sa mi minimálne, takmer nijako, zo žiadnou farbou som taký efekt ako s týmto šampónom nedosiahla. Ale Blond šampón mi nepomohol v čase ked som mala blond vlasy, nechytil mi, neviem prečo.
  Bianka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :). O tom blond šamponu si myslím, že přebarví jen opravdu hodně světlé vlasy a já bych ho zvolila spíš na oživení barvy než na barvení, protože ta blond fakt musí být opravdu agresivnější než hnědá.

   Vymazat

Děkuji Vám za komentáře :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...